Розкопки в Києві: що, як, навіщо?
Розкопки у Києві стають все більш популярними! Якщо вірити численним тематичним форумам, на Відрадному та Борщагівці мешкає багатсько пошуковців, тому нинішню статтю ми вирішили присвятити саме цій темі. Хтось ставиться до пошуків підземних скарбів, як до хобі, а хтось використовує копання для заробітку. Проте усіх цих людей об’єднує жага до пізнання історичних подій, різних місцевостей та епох. Давайте подивимося, чим же займаються на своїх «вилазках» любителі розкопок?
Що шукають на розкопках?
- Атрибути Другої світової війни (зброю, особисті речі солдатів);
- Старі монети (шукачі скарбів поділяються на поціновувачів радянських монет та більш старших – царських чи й польських);
- Метал (великі металеві знахідки, що не мають великої цінності, здають на брухт);
- Сучасні монети та прикраси (цим найчастіше займаються копачі пляжів: пісок у людних місцях передирають спеціальним ситом).
Найчастіше для розкопок кияни об’єднується у невеликі групи (по кілька чоловік) і машиною виїжджають за місто у пошуках гарного місця для розкопок. Вміння знаходити такі місцини приходить з досвідом та знаннями: аби натрапити на підземні скарби, треба дуже добре вивчити історію певної місцевості і розібратися у мапах.
У самому Києві теж інколи проводять «любительські» розкопки: зокрема, у лісі на Виноградарі або подібних зелених зонах. Якщо ж говорити про Відрадний, то шукачі натякають на території біля залізничних колій (це найстарші громадські місця нашого мікрорайону) та старенькі житлові квартали (Метробудівська, Новопольова тощо).
Розкопки – це нелегально? Не завжди. «Чорними археологами» називають тих копачів, які цілеспрямовано шукають матеріальні цінності (у тому числі, й предмети старовини) і використовують їх для свого збагачення. Але є й інші любителі розкопок – ті, які діють у співпраці з музеями та Службою надзвичайних ситуацій. До музеїв (зокрема, тих, що стосуються Другої світової війни) переправляють військові знахідки, а МНСників кличуть у разі знаходження діючих боєприпасів.
Зокрема, усі фотографії, які ви бачите у цій публікації, ми зробили на розкопках разом з групою, яка діє офіційно і шукає артефакти у межах Лютізького плацдарму. Найбільшою знахідкою цієї групи є верхня частина справжньої «Катюші», а найнебезпечнішою – нерозірвана бомба, яка після підриву МНСниками утворила воронку діаметром 12 м.
Які інструменти потрібні для розкопок?
- Металодетектор (металошукач).
- Щуп. Так називається довгий прутик з ручкою, який використовують для промацування землі після сигналу металошукача.
- Лопата. Без неї на розкопках – нікуди: тільки-но металошукач запищить, можна буде розкопувати землю.
- Сито для просіювання піску потрібне тільки копачам «легкої версії» – тим, хто шукає коштовності на пляжах. Ну а решта корисностей – це мапа місцевості, компас, бутерброди та гарячий чай у термосі (розкопки затягують, тому запасатися провіантом обов’язково!) :)
Ну що, ви вже надумали їхати на розкопки? Закликаємо наших читачів використовувати це хобі на користь суспільства: розшукувати історичні артефакти та передавати їх до музеїв. Зокрема, у кількох відрадненських школах діють воєнні музеї, де з радістю приймуть ваші «підземні» скарби!
(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.