Палити листя заборонено: що робити?
Відрадний – це мікрорайон Києва, що охоплює і стару забудову, і новобудови, і приватний сектор. Саме у приватних господарствах та поблизу них останнім часом розгортаються місцеві «війни»: одні мешканці спалюють листя, інші скаржаться на дим, що устелює район через таку сусідську недбалість. Здавалося б, вже всім відомо, що палити листя заборонено: це небезпечно для здоров’я як у перспективі (через ризик онкологічних захворювань), так і негайно (миттєве погіршення самопочуття алергіків). Але що ж робити з садовим сміттям – гілками, листям, сухою травою і різноманітним бадиллям? Давайте розбиратися разом.
1. Компостування. Листя, траву, бур’яни з ділянки та навіть тоненькі гілки можна складати в окремому місці присадибної ділянки (ще краще – у попередньо викопану яму), щоб цей природний матеріал там перегнивав та перетворювався на компост. Цей органічний «порошок», на вигляд схожий на землю, додають до лунок під час висаджування городніх культур, кущів та саджанців дерев: компост настільки поживний, що допомагає рослинам добре рости й розвиватися. Добре підходить компост і для кімнатних рослин чи вирощування зелені у ящиках на підвіконні.
2. Подрібнення спеціальною технікою. Київзеленбуд та інші підприємства з догляду за зеленими насадженнями вже кілька років успішно використовують дробилки для гілок – потужні механізми перемелюють гілки та кору дерев на тирсу. Цей подрібнений матеріал потім можна використовувати, як мульчу (укривний матеріал для кущів та дерев, що допомагає рослинам не замерзнути взимку та не лишитися зневодненими влітку) або як декоративний покрив на дитячих майданчиках й у ландшафтному дизайні. Подрібнювач гілок https://www.vdr.com.ua/sad/izmelchiteli/izmelchiteli-sadovye/bosch.html коштує не надто дорого, і ця покупка дуже швидко себе виправдає!
3. Вивезення сміття. Хоча найпростіший, але не найдешевший спосіб утилізації садового сміття – це просто його вивезення спеціальною машиною. Для цієї справи можна об’єднатися з сусідами і замовити спеціальну техніку за відповідну платню.
4. Природні матеріали у декорі. Але перш ніж утилізувати чи вивозити гілки й листя, передивіться їх уважно: можливо, ви знайдете серед них щось дійсно гарне й корисне! Наприклад, тонкі гілки можна зібрати разом та сформувати з них вінок на двері, з листя – зробити осінні букети чи висушити гербарій для створення ошибани (картин з природних матеріалів), з пеньків – цікаві підставки під гаряче.
Обирайте будь-який спосіб утилізації чи переробки природного сміття, але не паліть листя: це шкідливо і заборонено законом!