Нова українська школа на Відрадному
З вересня 2018 року усі перші класи усіх шкіл України мають розпочати навчання за новою системою. НУШ (нова українська школа) – таку назву має цей проект, частково схожий на систему фінської освіти. Цього навчального року (2017/2018) за НУШ вже навчаються 100 експериментальних класів з різних населених пунктів нашої держави. Нова українська школа на Відрадному представлена поки що лише одним класом – першачками зі школи №310 «Творчість» (бульв. Вацлава Гавела, 77-А). Саме там ми побували на Дні відкритих дверей, аби зблизька роздивитися освітній експеримент.
Нова українська школа передбачає більшу практичність, наочність, гнучкість освіти. Педагоги мають зосереджувати свою увагу більше не на академічних знаннях, а на компетенціях. Діти вже з перших шкільних днів мають вчитися взаємодіяти у команді, спілкуватися та разом створювати цікаві творчі проекти. Більше руху, практичного досвіду і свіжого повітря – ось, що має прийти на заміну старій «зубрильній» системі.
Нова, більш демократична, форма навчання повинна торкнутися і самих вчителів (які проходять відповідні онлайн-курси), і навіть освітнього простору. Відтепер кожен клас повинен поділятися на різні зони: навчальну, відпочинкову та гральну. Під час навчання діти можуть рухатися, висловлювати свої емоції та почуття. Але як це виглядатиме насправді? Чи готові до таких демократичних змін освітяни?
Школа №310 у цьому питанні розчаровує з перших хвилин. Батькам, які прийшли на День відкритих дверей з малими дітьми у візочках, вахтер одразу суворо каже: «До нас з візочками не можна!» Ті змушені залишати візки на холоді (у цей час на вулиці ще лежить сніг) і будити сплячих немовлят, аби потрапити до приміщення. У цей час для батьків в окремому кабінеті починається красива презентація про те, наскільки у цій школі піклуються про вихованців і про те, що НУШ – це система, яка має у центрі уваги дитину з її потребами.
Офіціоз – це лише видима вершина «айсберга», тому лишаємо презентаційний кабінет та рушаємо поглянути на сам експериментальний клас, у якому вже більш як півроку першокласники займаються за системою НУШ. В око одразу впадають нові одинарні парти з яскраво-блакитними облямівками та стільцями такого ж кольору. Саме такі меблі (невеликі та легкі) – ідеальні для реформованої початкової школи. Їх на заняттях зручно рухати: ставити рядами, колами або квадратами для командних завдань. Демократизм одинарних парт полягає ще й у тому, що ямки для ручок і олівців розташовані по обох боках столешниці: хочеш – пиши правою рукою, хочеш – лівою. Жодних «неправильних» рук і переучувань, як було колись!
Суттєвий шматок простору у навчальному приміщенні виділено для килимка. Взагалі, «килимок» – це одне з ключових понять Нової української школи. Тут діти щоранку зустрічаються, на цьому ж килимку вітаються один з одним та розповідають про свої справи. Це дає можливість розпочати навчання неформально – з усмішок та підбадьорень.
На стінах кабінету розвішені яскраві навчальні матеріали: про мовні нюанси, математичні, обрядові. Досить незграбно і надто формально у рамках НУШ виглядає дошка з грамотами і подяками – цим пережитком радянських часів.
Ігрова зона класу представлена бідненько – лише м’якими іграшками не першої «свіжості». У деяких експериментальних класах НУШ (в інших школах) у цій зоні розміщено столик з кінетичним піском або інші матеріали, що не обмежують фантазію, а тут – хіба одноманітні ведмедики, які, очевидно, вписуються у рамки понять місцевих вчителів про дитячі ігри.
Є у цьому кабінеті й зона творчості. Нова українська школа передбачає поетапне вивчення певних тем: наприклад, два тижні поспіль діти вчать крупи, наступні два тижні – одяг і так далі. Вочевидь, у період нашого візиту першачки вивчали тему каміння, тому у зоні творчості можна було побачити камінці, власноруч розмальовані малятами.
310 школа «Творчість» розташована у будівлі, типовій для відрадненських дитсадків – вона невелика і має лише початкові класи (діти тут вчаться з 1 по 4 клас). Отож, не дивно, що учні перших класів тут мають денний сон, як у садочку. Ліжка у спальні двоповерхові, завдяки чому тут можуть перепочити усі 28-30 учнів класу.
З одного боку до навчального кабінету першачків примикає спальня, а з іншого – туалет. Тут є три кабінки, що закриваються дверцятами, і кожна з них містить сучасну сантехніку.
Також батькам майбутніх першокласників буде цікаво дізнатися, що у школі №310 працює психолог. Познайомитися з ним ми не мали нагода, проте можемо підтвердити, що двері до його кабінету оформлені правильно – у правилах доброзичливості та відкритості. На дверях висить вичерпний графік прийому шкільного психолога та його прізвище, ім’я й по батькові.
Загалом, школа №310 «Творчість» склала на нас неоднозначне враження. З одного боку, у цьому навчальному закладі впроваджується доволі прогресивна експериментальна програма, а з іншого, втілюють її ніби з вкрапленнями старої й строгої педагогіки. Сподіваємося, з вересня в інших школах Відрадного НУШ буде втілена більш цілісно: реформа – так реформа!
(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.