На Київ-Волинському – меморіальна дошка Богданівському полку | Відрадний

На Київ-Волинському – меморіальна дошка Богданівському полку

Меморіальна дошка Богданівському полку

Меморіальна дошка Богданівському полку

Наприкінці серпня на приміщення кас станції Київ-Волинський урочисто прикріпили меморіальну дошку на честь загиблих українських вояків Богданівського полку. Дошку встановили за ініціативою Історичного клубу «Холодний Яр», позабюджетним коштом. На ній вигравірувано прапор Богданівського полку і надпис: «Тут, на ст. Пост-Волинський, 26 липня 1917 р. від московських куль загинули вояки Богданівського полку – першого полку відновленої Української армії. Вічна пам’ять!»

Що треба знати про Богданівський полк?

Як зазначає сайт history.org.ua, Перший український козачий імені гетьмана Богдана Хмельницького полк – це перша українська військова частина, сформована на охочекомонних (добровільних) засадах 1 травня (18 квітня) 1917 року в Києві, чим було покладено початок українізації військових частин у російській армії. 24 (11) березня 1917 року військове віче (1000 солдатів і офіцерів) ухвалило організувати Український охочекомонний полк.

На початку квітня за старим стилем на етапно-розподільному пункті в Києві зібралося близько 3 тисяч солдатів-українців, які заявили командуванню Київського військового округу (КВО) про своє бажання утворити 1-й охочекомонний піший полк імені гетьмана Б. Хмельницького. Їхнє рішення зустріло різко негативне ставлення як з боку командування КВО, так і представників російських дрібнобуржуазних партій в київських радах. 28 (15) квітня вимогу солдатів-українців підтримала Українська Центральна Рада.

Організацію українського полку відстоювали представники Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка. 1 травня (18 квітня) на влаштованому клубом святі, в якому брали участь частини київського гарнізону і солдати-українці з розподільного пункту, останні проголосили себе Першим українським козачим імені гетьмана Б. Хмельницького полком на чолі з обраним ними командиром штабс-капітаном Д. Путником Гребенюком.

Відкриття меморіальної дошки на Київ-Волинському

Відкриття меморіальної дошки на Київ-Волинському

26 липня 1917 року на залізничній станції Пост-Волинський (нині – Київ-Волинський) кірасири 2-го гвардійського полку та “казакі” 17-го Донського полку з кулеметів розстріляли ешелон 1-го Українського полку імені Богдана Хмельницького. Замкнувши семафор, росіяни оточили ешелон. Людей били кольбами рушниць і всіляко принижували. Чулися вигуки: «Мы вам покажем автономию! Мы вам покажем Украину!» Лікар полку імені Богдана Хмельницького марно просив московського начальника дати можливість перев’язати поранених.

Історик Дмитро Дорошенко стверджував, що на станції Пост-Волинській було вбито 16 богданівців і 30 поранено, а сотник 7-ї сотні 2-го куреня Богданівського полку Іван Островершенко казав, що загинуло близько півтори сотні богданівців.

Фотографії – зі сторінки співачки Жанни Боднарук у Фейсбуку.

(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

 

Розкажи друзям!

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex


Напишіть відгук


9 − = сім