Музей транспорту у Києві: він є, але його немає | Відрадний

Музей транспорту у Києві: він є, але його немає

Київ, Радищева 1

Київ, Радищева 1

Скоріше за все, ви бачили ці ворота, їдучи в районі Берестейської. За ними, на вулиці Радищева, 1, захований від очей справжній скарб – музей громадського транспорту минулих років. Одного разу нам все ж пощастило потрапити туди і сфотографувати дивовижну колекцію тролейбусів та автобусів. Проте у питанні музею не все так просто: гортайте фоторепортаж, а ми розповімо про стан справ.

Музей транспорту розмістився на території, що належить Київпастрансу: колись там був автобусний парк №3. Щоб опинитися біля павільйонів, треба спершу пройти через прохідну.

Прохідна Київпастранс

Прохідна Київпастранс

Ми побували у цьому «закладі» під час Дня відкритих дверей, який проводився декілька років тому. Вхід для відвідувачів був безкоштовний, маскового режиму і пандемії тоді ще не було :) Подивитися на техніку тоді прийшло багато людей: фанатів транспортної теми та сімей з дітьми.

День відкритих дверей у Музеї транспорту

День відкритих дверей у Музеї транспорту

В очі одразу кинулася стара комунальна техніка, що просто псується під відкритим небом. Автобуси і тролейбуси іржавіють під снігом без будь-якого накриття. Вони стоять на вулиці багато років: у приміщенні для них місця немає.

Старий транспорт

Старий транспорт

Частину території Київпастранс використовує, як стоянку для діючого транспорту. Частину віддає приватному бізнесу під стоянку для вишуканих автівок, але про це – трохи нижче.

Автопарк Київпастранс

Автопарк Київпастранс

Деякі машини у день виставки були відчинені, отож ми змогли зайти всередину і посидіти на стареньких сидіннях. Пам’ятаєте, як у Києві їздив такий транспорт, а не сучасні жовті ЛАЗи? :D

Старий тролейбус

Старий тролейбус

Більшість автобусів і тролейбусів, до яких нам вдалося зайти, перебувають у плачевному стані. В салоні все – в пилюці, з панелей керування «з м’ясом» вирвані кнопки… Ніхто не прибирає всередині, не доглядає зовні, ніхто не ремонтує старовинну техніку хоча би для виставкових цілей.

Старий автобус

Старий автобус

У деяких бортах – відкриті отвори посеред підлоги. Виглядає все доволі недбало і сумно.

Всередині автобуса

Всередині автобуса

Довжелезні двосекційні автобуси, що ще на початку 2000-х вивозили цілі масиви столиці, зараз кинуті напризволяще.

Старий громадський транспорт

Старий громадський транспорт

Звісно, цікаво зайти всередину такої махіни: комусь хочеться уявити, як колись транспорт був саме таким, а хтось ностальгує і з задоволенням згадує «покатушки» у молоді роки. Проте Київпастранс не поспішає зробити цю колекцію доступною для киян.

Музей транспорту Київ

Музей транспорту Київ

Фактично, самого музею тут не існує – це народна назва. Колись Київпастранс озвучував свої плани з облаштування музею, тому така назва місцини закріпилася у колах любителів транспорту. Цікаво, що свого часу це комунальне підприємство навіть витратилося на виготовлення табличок для експонатів, отож облаштування музею справді було заплановане.

Музей громадського транспорту

Музей громадського транспорту

Наприклад, з інформаційної таблички зрозуміло, що це – салон тролейбусу ДАК 217 Е. Такий транспорт з 1980 по 1997 роки виготовляв завод «Аутобузул» у румунському Бухаресті. У Києві було 260 таких тролейбусів, і вони виїжджали на маршрути впродовж 20 років – з 1986 по 2006.

Тролейбус ДАК 217 Е

Тролейбус ДАК 217 Е

Погодьтеся: минуло не так вже й багато років, щоб цей тролейбус перетворився на непоказний хлам. Його можна відремонтувати, начистити салон до блиску і показувати відвідувачам…

Старий тролейбус ДАК 217 Е

Старий тролейбус ДАК 217 Е

Кермо взагалі у дуже печальному і запилюженому стані.

Кермо тролейбуса

Кермо тролейбуса

Отож, зараз ця територія не має статусу музею. Якщо подивитися на неї у Гугл-мапах, можна навіть знайти відгуки про те, що на територію можливо потрапити, заплативши сторожу декілька банкнот. Іншого способу порозглядати цю експозицію справді нема: дні відкритих дверей вже не проводяться, офіційної платні за вхід не передбачено,  бо самого музею де-юре не існує.

Музей транспорту на Радищева

Музей транспорту на Радищева

Ми неодноразово зверталися до чиновників через сервіс 1551 і просили прояснити майбутнє музею. Проте відповіді різних років – приблизно однакові: музей не відкриватимуть, бракує фінансування, немає планів.

Стара техніка

Салон тролейбуса

Разом з тим, навіть на одному Відрадному росте багато малюків, які з радістю ходили би дивитися на транспорт у музеї! Діти, які потрапили на наші фото під час дня відкритих дверей, вже стали підлітками, а нинішні дошкільнята, мабуть, про музей так і не дізнаються.

Музей транспорту Берестейська

Музей транспорту Берестейська

Що й казати про студентів механічних спеціальностей. У нашому районі, поблизу Севастопольської площі, є Електромеханічний коледж, де вчаться закохані у транспорт люди. На цьому заході їх було чимало: цілими групами приходили подивитися на легендарні жовті «Ікаруси», в яких їхнє покоління вже не їздило.

Громадський транспорт 20 століття

Громадський транспорт 20 століття

Автобусний парк Київпастранс

Автопарк Київпастранс

У дещо кращому стані – колекція громадського транспорту, яку можна побачити у закритому павільйоні. Наприклад, цей тролейбус «Шкода» 8Тр, що їздив вулицями Києва з 1960-го по 1974-й рік.

Тролейбус Шкода

Тролейбус Шкода

Або ЗіС-155 – як стверджує табличка, практично єдиний міський автобус, що серійно виготовлявся у 1950-ті роки. Існувала 21 тисяча таких автобусів!

Автобус ЗІС

Автобус ЗІС

Який милий дизайн, правда?

Автобус ЗіС у музеї транспорту

Автобус ЗіС у музеї транспорту

Поряд зі старенькими автобусами у критому павільйоні декілька років тому функціонувала й кав’ярня на колесах (щоправда, вона працювала там лише для відвідувачів Дня відкритих дверей, адже в інші дні там просто нікого пригощати кавою).

Кав'ярня в автобусі

Кав’ярня в автобусі

Ще один автобус-стариган – ПАЗ-672М, виготовлений 1989-го року.

Автобус ПАЗ

Автобус ПАЗ

У цьому випадку ми бачимо табличку не від Київпастрансу, а від Vintage Motors. Очевидно, у Київпастранса були якісь домовленості з приватними компаніями – планували разом запустити цей музей…

Автобус ПАЗ у музеї

Автобус ПАЗ у музеї

У павільйоні можна побачити, як колись оббивали техніку :)

Ретро автобус

Ретро автобус

До деяких «простіших» моделей можна зайти всередину, але і стан таких – більш занедбаний і зовсім не виставковий.

Тролейбусне кермо

Тролейбусне кермо

Тим часом, з усіх експонатів музею принаймні один – на ходу. Цей жовтий Ікарус на Дні відкритих дверей катав всіх охочих по колу :)

Жовтий автобус Ікарус з гармошкою

Жовтий автобус Ікарус з гармошкою

Але більшість техніки, на жаль, вже давно перестала працювати.

Старий іржавий транспорт

Старий іржавий транспорт

Зате в іншому павільйоні знайшлося місце для приватної колекції старих автівок. Ці машини позначені логотипом фестивалю «Old Car Land», який останніми роками проводять на території Музею авіації біля аеропорту «Київ».

Ретро авто

Ретро авто

Стара машина Татра

Стара машина Татра

До слова, у грудні 2021 року стало відомо, що колекцію старих машин перевозять з цього Музею транспорту на іншу базу – вулицю Малинську, 1. Там навесні 2022 року відкриють Музей ретро-автомобілів. Отож, зараз ви бачите архівні фото: на Радищева побачити ці автівки вже не можна.

Старі автомобілі

Старі автомобілі

Старовинний Москвич

Старовинний Москвич

У павільйоні старих автомобілів є й такий чудовий плакат – експонат, що користувався би попитом у любителів техніки та дизайну. Якщо би музей відкрили для відвідувачів….

Автомеханіка

Автомеханіка

Окрім двох критих павільйонів (один – зі старими автівками, другий – зі старовинним громадським транспортом) та кинутої на вулиці купи тролейбусів з автобусами, на цій території можна було побачити навіть чийсь лімузин…

Лімузин у музеї

Лімузин у музеї

… та катер. Що наштовхує на думку, що місця тут здають в оренду, але натомість ніяк не сприять організації свого профільного музею.

Катер у музеї транспорту

Катер у музеї транспорту

Як вам Музей київського транспорту? Сподобалися експонати? Якщо ви хотіли би, щоб це місце оживили і перетворили на справжній виставковий простір, відкритий для відвідувачів, заявіть чиновникам про своє бажання. Напишіть звернення на 1551, зателефонуйте до Київпастрансу, розкажіть про цю проблему своєму депутату. Давайте разом врешті-решт зрушимо цю історію з місця :)

(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

Розкажи друзям!

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex


Напишіть відгук


три + 5 =