Дитячі книжки про Відрадний
Від мешканців Відрадного частенько можна почути нарікання: мовляв, наш район – не зовсім «культурний», тут бракує мистецьких закладів та заходів. Але насправді, їх можна влаштувати й самотужки! Наприклад, на Відрадному є безліч місць, про які написано у літературних творах для дітей. Не вірите? Давайте перевіримо разом! Ось дитячі книжки про Відрадний, які варто читати своїм чадам вголос – у парках, на лавочках та пеньках! :)
Неймовірна історія про велет-грушку. Якоб Мартін Стрід. Видавництво «Читаріум», 2017
Парк Відрадний колись був плодовим. Це зараз його «заселяють» алеями декоративних деревець, але з минулих часів на цій території залишилося чимало груш, яблунь та абрикосів. Влітку між відвідувачами парку точаться справжні війни за місце під плодовими деревами: вони приходять з самого ранку, збивають груші палицями та наповнюють ними свої чималі торбинки. Отож, біля грушевих дерев ми радимо читати (прихрумкуючи соковитими плодами!) «Неймовірну історію про велет-грушку» – пригодницьку книгу, яка стане до вподоби дітям від 4-5 років.
Книга розповідає про життя у Місті Сонця. Одного разу головні персонажі кіт Мітчо та слон Себастіан виловлюють з річки пляшку з посланням: їхній зниклий приятель, колишній бургомістр міста, надсилає їм зерня і просить посадити його в землю. Герої виконують побажання бургомістра, і вже наступного ранку бачать, що із зернинки виростає велетенська груша. Тут і починаються справжні пригоди: Мітчо та Себастіана проганяють з Міста Сонця, і вони прямо у Велет-Грушці пливуть до Таємничого острова, де на них чекає зниклий приятель. «Неймовірна історія про велет-грушку» – чудово видана книга з кольоровими ілюстраціями на кожній сторінці та простим текстом, який зможуть самостійно опановувати й ті діти, які нещодавно навчилися читати.
Хто росте у парку. Катерина Міхаліцина, Оксана Була. Видавництво Старого Лева, 2016
Той самий парк Відрадний ідеально «вписується» у картинки з книги «Хто росте у парку?». Тут є і озеро з качками, і доріжки з ліхтарями, і ті види дерев, що описані у цій міні-енциклопедії. Отож, можна зручно вмоститися з малечею на котрійсь з паркових лавочок (неодмінно з видом на вербу і озеро!) та прочитати цю книгу.
Сюжет доволі простий: маленький паросток озирається навколо і шукає родича серед паркових дерев. Каштан, тополя, дуб, береза та інші дерева по черзі розповідають йому про себе, пояснюючи, що він – не їхній паросток. Ну а насамкінець маленькі читачі знайомляться з чудернацьким деревом гінкго, чиєю дитинкою й виявляється паросток.
Гидке каченя. Ганс Крістіан Андерсен. Махаон-Україна, 2012
І знову – наш парк Відрадний. Тут, в озері Інтеграл, з весни по осінь традиційно живуть крижні (так правильно називаються ці міські качки). Погодувати цих птахів, поспостерігати за ними та, врешті, почитати «Гидке каченя» можна на одній з лавочок, встановлених обабіч озера. У теплу пору ще одним «спостережним пунктом» тут стає похилий берег озера, де можна розстелити підстилку та влаштувати міні-пікнік з читанням. Крім того, не так давно активісти Відрадного встановили в озері будиночок для качок, а на одному зі схилів берега – лавку з піддонів, відому в соцмережах, як Лавка Відрадненська. Це набагато спрощує наше з вами завдання – просто прийти до парку, знайти зручне місце та почитати дитині «Гидке каченя» :) Ну а сюжет цієї казки переказу не потребує :)
Таке цікаве життя. Ірина Цілик. Видавництво Старого Лева, 2015
Годівнички – це такий собі фетиш Відрадного. Тільки-но настають перші холодні деньки, дорослі і малі мешканці нашого району чіпляють на гілки дерев і кущів безліч саморобних коробочок для підгодовування птахів. У сквері за кінотеатром Тампере, наприклад, є пишний кущ, гілки якого щозими аж гнуться під вагою незліченних годівничок із крупами, хлібом і салом! Отож, якщо і ви зі своїм малям вирішили прилаштувати на гілку годівничку, прихопіть на прогулянку й «теоретичну частину» – розповідь «Про годівничку» із книги Ірини Цілик «Таке цікаве життя».
«Таке цікаве життя» – це унікальна збірка коротеньких життєвих історій, надрукованих вперемішку з картинками. Саме такий формат ідеальний для дітей, які вчаться читати: вони читають кілька слів тексту, потім «перепочивають», називаючи слово, зображене на картинці, й далі читають текст. Самі історії у книзі – простенькі, дещо наївні та по-дитячому добрі. Тут і розповідь про похід до театру, і роздуми про таланти, і навіть тексти, «приперчені» появою Боба Марлі та абстракціонізму. Таке воно – цікаве життя!
Лізелотта ховається + інші книги з серії про корову Лізелотту. Александр Штеффенсмайєр. Видавництво Pelican, 2016.
Про свійських тварин ми читаємо, звісно ж, у «Мамаєвій Слободі» – козацькому селищі на Відрадному, де серед автентичних хатинок живуть кози, свині, воли, вівці, кури та кролі. Таке фермерське оточення наче переносить дітлашню у саму книгу, тому її сюжет захоплює ще більше. Місць для читання з дитиною у «Мамаєвій Слободі» не так багато: ярмаркові столи з лавами або «трибуни» біля місця для кінних виступів. Отож, для спокійного читання радимо прийти до козацького селища у будній несвятковий день – щоб ніхто не заважав вам знайти затишне місце для читання та зосередитися на книзі.
«Лізелотта ховається» – дотепна розповідь про свійських тварин, які грають у хованки і по черзі опиняються на самому вершечку дерева. Згодом їх там знаходить господиня, і всі разом влаштовують на дереві справжнє чаювання з пирогом :) Історія досить проста, але прикрашена чудовими ілюстраціями з цікавими деталями, які не залишать осторонь допитливих малючків!
Ліндберґ. Торбен Кульман. Видавництво Старого Лева, 2016
У парку на території Національного авіаційного університету на постаменті розташований старенький біплан – прадідусь сучасних літаків, що має подвійні крила. Вивчивши цей експонат (а точніше, побігавши навколо нього кількадесят разів), малечі буде цікаво послухати книгу про винаходження подібного літального апарату. Єдиний мінус цієї місцини – навколо немає зручних лавочок зі спинками, щоб можна було спертися під час читання з дитиною. Проте неподалік є звичайні лавки без спинок або простенький газон, на якому можна розстелити своє покривало.
«Ліндберґ» розповідає про мишеня, окрилене ідеєю літання. Воно долає всілякі труднощі і перешкоди, ховається від хижих сов, але врешті-решт конструює такий літак, який справді може летіти. Отож, ця історія – для малят, які люблять тварин; для малят, які захоплюються технікою і винаходами; для малят, яким варто показати приклад стійкості характеру. Ну і ілюстрації у цій книзі просто чудові!
Авіа, пташиний диспетчер. Оксана Лущевська. Видавництво «Грані-Т», 2015
На Відрадному є ще один знаменитий літак, цього разу виставлений прямо біля лінії швидкісного трамваю. Біля корпусу приймальної комісії Національного авіаційного університету можна побачити колись робочий АН, який зараз слугує прикрасою нашого району. Лавочок навколо багатсько, проте усі вони – без спинок. Ще один мінус – шум від транспорту, який, однак, можна пережити, захопившись сюжетом книги «Авіа, пташиний диспетчер».
Ця книжка підійде молодшим школярам – хлопцям і дівчатам від 6-7 років. Читачі (слухачі) повинні бути готові сприймати немало тексту, а ще розуміти специфічні життєві та професійні терміни (не лише авіаційні, а, наприклад, телевізійні). Також книга розрахована на самостійних читак – для їхньої зручності у книзі зробили багато виносок, різноманітних «плашок» з коротенькими абзацами. Цей твір розповідає про голуба на ім’я Авіа, який мешкав в аеропорті «Бориспіль» та мріяв стати авіадиспетчером для птахів. Пригоди, сутички, перипетії – і наприкінці книги птах все ж досягає свого, захистивши пернатих мешканців аеропорту від «аварійно небезпечного» ворога-крука.
Мануель і Діді. Ервін Мозер. Видавництво Старого Лева, 2015
Для читання книжки «Мануель і Діді» (мова йде про перший том) ми спеціально обрали парк Орлятко. Адже на сторінках цієї книги, серед коротеньких цікавих історій про пригоди двох мишенят, є навіть Орел! Точніше, історія про те, як Мануель і Діді летіли у прірву, а птах підхопив їх та поніс на своїх крилах. Благо, у парку Орлятко є чимало місць для затишного читання з дітьми: можна сісти на лавочку біля паркового озера або примоститися на широкій гойдалці з дитячого майданчику.
Сама ж книга захоплює дітей різного віку – як малят, які люблять коротенькі історії (від 2 років), так і дошкільнят чи молодших школярів, які вже можуть самостійно читати невеликі твори. На кожній сторінці книги більшість простору займає ілюстрація, а тексту там зовсім трішки. Зате усі історії – добрі, дотепні та смішні!
Моє дивовижне тіло. Рут Мартін, Аллан Сандерс. Видавництво «Книголав», 2017
Кому з нас, мам-татусів, не доводилося хапатися за голову перед походом до дитячої поліклініки на Стражеска? Добре, що зараз у крилі педіатрів можна хоч на деякий час розважити дитину мультиками, що транслюються по настінній плазмі. Та все ж, такі довгі черги, які бувають у цьому медичному закладі, витримає не кожен малюк. Допоможіть йому – візьміть із собою в поліклініку пізнавальну й смішну книженцію «Моє дивовижне тіло»!
Ідея книги дуже проста – познайомити дітей з роботою органів чуття, внутрішніх органів, різних систем організму та розповісти про травми й інші тривожні випадки. Тексту тут небагато – лише основне. Та ще й це основне заховане за картонними «віконцями», які так цікаво відкривати! Тексти у книжці «Моє дивовижне тіло» доволі смішні й експресивні, те саме стосується й ілюстрацій. Чого варте лише зображення зеленавого шлункового соку!.. :) Словом, це саме та книга, яку зручно гортати у черзі до педіатра, хірурга, окуліста чи іншого профільного лікаря!
Як я живий і здоровий з’явився на світ. Віллі Брейнгольст. Видавництво «Свічадо», 2004
Ну а поряд з дитячою поліклінікою на Відрадному є цілий пологовий будинок – клініка «Ісіда»! Якщо ваше маля вже питає, звідки беруться діти і як вони ростуть у мам в животиках, рушайте на територію «Ісіди» та вмощуйтеся на одній з тамтешніх лавочок. Не забудьте взяти з собою книгу «Як я живий і здоровий з’явився на світ»! Або навіть усі три книжки цієї серії, які розповідають про розвиток маляти. Разом із смішними розповідями про те, як плід розвивається і почувається у маминому животі, у вас буде можливість показати дитині скупчення вагітних жінок, і можливо навіть урочисту виписку щасливих батьків з новонародженим із пологового будинку :)
Книга «Як я живий і здоровий з’явився на світ» сподобається і малятам від 5 років, і просто майбутнім батькам. Вона написана з гумором, проте деякі слова і моменти маленьким дітям доведеться ретельно пояснювати.
На Відрадному поки що немає гарної книгарні, де можна було би купити усі найцікавіші новинки дитячої літератури. Проте вихід є: книжки на замовлення можна обирати у Фейсбук-групі і отримувати їх Новою Поштою чи на своєму поштовому відділенні. Ціни у цій закупці значно нижчі за магазинні та видавничі, тому сміливо приєднуйтеся до групи та обирайте книжки на свій смак! А відгуки про дитячі книжки радимо читати у групі Читаємо книги разом з дітьми: спільнота допоможе вам визначитися, які книжки справді варто купити чи взяти у бібліотеці.
(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.