Бульвар Вацлава Гавела в Києві: так чи ні?
Трохи більше тижня залишилося до кінця збору підписів під петицією «Перейменувати бульвар Івана Лепсе на бульвар Вацлава Гавела», що розміщена на сайті київських петицій. Нині свою «галочку» під цим громадським зверненням поставили півтори тисячі людей, відтак до петиційного «абсолюту» бракує майже 8,5 тисяч підписів. Чи має шанси ця ініціатива втілитися у життя? Чи отримає відрадненський бульвар ім’я Вацлава Гавела – відомого чеського дисидента, театрального режисера, останнього президента Чехословаччини та першого президента незалежної Чехії? Давайте зануримося в коротку хронологію розвитку цього питання та зважимо всі «за» і «проти»…
Чому перейменовують бульвар Івана Лепсе у Києві?
Перейменування бульвару Івана Лепсе у Києві від самого початку супроводжують «гарячі» громадські дискусії. Багато хто з місцевих мешканців питає, навіщо взагалі перейменовувати бульвар – «краще би дорогу полатали». Насправді, чутки про перейменування бульвару, що тягнеться від Шулявки до Кисневого заводу, ходили ще кілька років тому. Найчастіше тоді звучав варіант «бульвар Карпатської України», хоча до зміни назви справи таки не дійшли. Разом з тим, наректи бульвар іншим іменем чиновники пообіцяли 2015-го року, коли в Україні запрацювало декомунізаційне законодавство. Іван Лепсе був палким комуністом, тому саме цей бульвар назвали серед претендентів на перейменування.
Чому не бульвар Валентина Згурського?
Міські чиновники у серпні 2015 року влаштували в Інтернеті електронне голосування, аби побачити, чи підтримує громада перейменування бульвару на варіант Валентина Згурського. З невеликим відривом Згурський випередив Лепсе, проте це голосування мало суттєвий недолік: про нього знало мало киян. До того ж, багато питань викликала й персона Валентина Згурського – номенклатурного діяча, який, хоч і був шанований працівниками заводу, який колись очолював, був комуністом (відтак, у межах декомунізації його прізвищем не могли назвати вулицю).
Бульвар Вацлава Гавела
Разом з тим, на Відрадному виникла ініціатива перейменування бульвару на честь Вацлава Гавела. Автором ідеї став правозахисник Зорян Кісь, який і сам мешкає на цьому бульварі. Ініціативу одразу ж підтримали проєвропейські активісти району і Чеський центр у Києві.
Поки мешканці Відрадного поодиноко зверталися до столичної влади з проханням не перейменовувати бульвар на честь Згурського, реакції від чиновників не було. Проте згодом до «гавелівської» ініціативи долучилися народні депутати Ганна Гопко, Світлана Заліщук, Ірина Геращенко та інші. Завдяки зверненням нардепів і Інституту національної пам’яті до столичного голови Віталія Кличка перейменування бульвару Івана Лепсе на бульвар Валентина Згурського було призупинене.
За і проти бульвару Вацлава Гавела
Відтоді у Фейсбук-групі «Мій Відрадний» почалися активні обговорення перейменовування бульвару. Найчастіше противники перейменування на честь Вацлава Гавела висували такі тези:
- Вацлав Гавел – невідомий їм діяч;
- Його прізвище важко вимовити;
- Краще назвати бульвар на честь когось із загиблих в АТО чи на Майдані;
- Краще назвати Тополиний бульвар, Грушківський бульвар, Високовольтний бульвар, Бульварна вулиця, бульвар Богдана Ступки.
У колах інтелектуалів варіант «бульвар Вацлава Гавела» швидко отримав схвалення: ініціативу новоствореної групи «Бульвар Вацлава Гавела, Київ» у Фейсбуку підтримали Євген Глібовицький, Микола Княжицький, Рефат Чубаров, Володимир В’ятрович, Павло Подобєд, Дмитро Десятерик, Вахтанг Кіпіані, Наталя Соколенко, Юлія Стахівська та багато інших персон, яким відоме значення фігури Вацлава Гавела у східноєвропейській історії.
Хто перейменовує?
У Києві нові назви топонімів погоджує Комісія з питань найменувань, остаточний на сьогодні склад якої був затверджений 13 січня 2016 року. Ми зробили скріншот Розпорядження київського міського голови №14 від 13.01.2016. (яке стосувалося внесення змін до складу Комісії), щоб зберегти список людей, від яких залежить питання перейменування бульвару Івана Лепсе:
А ви за чи проти бульвару Вацлава Гавела? Чули про такого діяча? Дискусію можна продовжити прямо у коментарях до цієї публікації.
До речі
У нас є ще одна новина для київських читачів: протягом 2016-го року столична влада планує перейменувати три муніципальні кінотеатри. «Ленінград» стане Кінотеатром ім. Олександра Довженка, Дитячий спеціалізований кінотеатр ім. Чапаєва назвуть «Ліра», а кінотеатр «Росія» стане «Лісовим». Ця інформація взята з Комплексної міської цільової програми «Столична культура 2016-2018», схваленої КМДА 15.01.2016.
* Фото – з сайту vize.cz.
(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.