Бульвар Вацлава Гавела: що було на зустрічі? | Відрадний

Бульвар Вацлава Гавела: що було на зустрічі?

Фільм про Вацлава Гавела

Фільм про Вацлава Гавела

Сьогодні, 5 жовтня – День народження чеського громадського і політичного діяча (нині покійного) Вацлава Гавела. Саме напередодні цього дня у конференц-холі «Study» на Василенка відбулася зустріч, присвячена цьому політику й ініціативі з перейменування бульвару Івана Лепсе на бульвар Вацлава Гавела. Якщо ви підтримуєте цю ідею, радимо підписатися на групу у Фейсбуку (facebook.com/havelkyiv), аби не пропустити оголошень про нові події ініціативи «Бульвар Вацлава Гавела». Ну а поки розповімо, що ж було на вчорашній зустрічі.

Подію організував правозахисник Зорян Кісь, якому, завдяки підтримці посольства Чехії в Україні, Чеського центру у Києві та Інституту світової політики вдалося створити добродушну атмосферу заходу, показати документальні фільми про Вацлава Гавела та вручити присутнім біографічні книги про цього діяча.

Фільмів було два, обидва – чеськомовні з українськими субтитрами. Перший – «Стисло, будь ласка» – був коротенький і розкривав особистість Гавела, як інтелектуала і, в той же час, просту людину. Вацлав один за одним зачитував уривки свого щоденника, де роздуми про глобальні проблеми людства чергувалися з «дилемою» про те, як вигнати з приміщення залітного кажана. :)

Гумором був просочений і другий документальний фільм – «Ольга». Головною героїнею стрічки стала дружина першого президента Чехії – Ольга Гавлова, організаторка творчих «квартирників» чеських дисидентів. З цього фільму також можна було довідатися багато цікавинок про життя сім’ї Вацлава Гавела та про нього самого: від дисидентства і ув’язнення до президентських часів. Принаймні, перегляд кінострічок посилював переконання в тому, що іменем цієї людини дійсно варто назвати бульвар у нашому місті.

Зорян Кісь та Дарія Гайдай

Зорян Кісь та Дарія Гайдай

Дарія Гайдай з Інституту світової політики розповіла про те, що у Києві нині помітна тенденція перейменовування вулиць на честь історичних діячів. Мовляв, часто громадяни пропонують назвати вулицю на честь історичної особистості (наприклад, Володимира Винниченка), хоча через якийсь час політична ситуація може змінитися, і таку вулицю знову будуть перейменовувати. У той же час, наголосила Дарія, значно доцільніше давати вулицям імена видатних діячів світового масштабу, яким і був Вацлав Гавел.

На зустріч завітала й відома журналістка-розслідувачка Наталія Седлецька. За її словами, час для перейменовування вулиць вже настав: «Коли, якщо не тепер?» Також вона переповіла історію, яка показує, як Вацлав Гавел цінував свободу слова і цінності вільних людей: одного разу, дізнавшись, що чеська редакція «Радіо Свобода» не має коштів на ви наймання приміщення для редакції, він «оселив» журналістів у гарному офісі лише за 1 дол. оренди на рік.

Наталія Седлецька

Наталія Седлецька

Правозахисник Зорян Кісь запевнив, що представники ініціативи «Бульвар Вацлава Гавела» вже надіслали листа до КМДА з роз’ясненням своєї позиції. Вони запропонували перейменувати бульвар Івана Лепсе на бульвар Вацлава Гавела і підкреслили те, що Валентин Згурський, на честь якого мають назвати цей бульвар вже цього тижня, не зовсім підходить для перейменування. По-перше, він працював на керівних компартійних посадах (тож так само, як і Іван Лепсе, «підпадає» під закон «Про декомунізацію»), а по-друге, був частиною «прекрасної сімки» – угруповання початку 90-х, до якого входили також Медведчук, брати Суркіси, Губський, Лях та Карпенко (це теж не додає персоні Згурського честі).

За словами Зоряна Кіся, незабаром на Відрадному має розпочатися збір підписів за перейменування бульвару Івана Лепсе на бульвар Вацлава Гавела. Коли стануть відомі час і місце збору підписів, ми обов’язково повідомимо наших читачів! А поки що хотілося би почути вашу думку стосовно перейменування бульвару Лепсе: чиє прізвище достойне «очолити» бульвар?

(с) vidradnyi.com Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

 

Розкажи друзям!

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex


1 коментар до “Бульвар Вацлава Гавела: що було на зустрічі?”

  1. Любов коментує:

    Ідея переіменування бульвару у бульвар Вацлава Гавела просто чудова! Обговорення також дуже сподобалось: цікаве документальне кіно, дружня атмосфера та смачна кава :). Побільше б таких громадскьих заходів на Відрадному.

Напишіть відгук


4 − два =